Ak ste si mysleli, že slovenské nemocnice nedisponujú dostatočným vybavením a kvalitnou zdravotnou starostlivosťou, pri záberoch z verejnej nemocnice v Tunise v štáte Tunisko budete ďakovať aj za to, čo na Slovensku máme. Tunisko totiž rieši prípad, ktorý otriasol verejnosťou – začiatkom mesiaca, presnejšie medzi 6. a 8. marcom v tejto nemocnici zomrelo až 15 novorodeniatok. 13 z nich zomrelo na následky infekcie, ktorou sa nakazili v zlých podmienkach nemocnice, príčina smrti ďalších dvoch detí je zatiaľ neznáma a vyšetruje sa.

Zdroj: observers.france24.com

V súvislosti s kauzou rezignoval minister zdravotníctva Abderraouf Cherif a začalo sa vyšetrovanie, ktoré rozpútalo búrlivú diskusiu o zlyhávaní verejného zdravotníctva v Tunisku. Obyvatelia krajiny začali pod hashtagom #BalanceTonHôpital zdieľať fotografie a statusy, ktoré dosvedčujú, v akom stave sa nachádzajú nemocničné chodby, lôžkové oddelenia, toalety a iné priestory verejných zdravotníckych zariadení. Špinavá podlaha, krvavé postele, zaprášené ambulancie a operačné sály v dezolátnom stave. Viacposchodové nemocnice bez možnosti výťahu, pavučiny, hmyz a škodcovia…. Nič, čo by s nemocničnou hygienou malo súvisieť.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
10 pacientov bolo pre nedostatok miesta hospitalizovaných na chodbe nemocnice
Zdroj: facebook.com/balancetonhopital

Praktický lekár Jed Henchiri, prezident Tuniskej organizácie mladých lekárov spustil 9. marca na Facebooku stránku Balance Ton Hôpital, ktorá slúži na zhromažďovanie príspevkov dokazujúcich zlé podmienky v nemocniciach. Cieľom bolo, aby sa informácia o kritickom stave hygieny v nemocniciach dostala k čo najviac ľuďom z celého sveta, čo sa v konečnom dôsledku podarilo.

Komentáre