Asi viete, že zubný kaz nie je nič príjemné. Pri dlhodobom prehliadaní môže spôsobiť zlyhanie dôležitých orgánov a celého tela. Viete ale, že sa môžete tejto negatívnej situácii vyhnúť? 

Stačí myslieť na prevenciu, o ktorej si v našom článku všetko dôležité povieme. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Všetko záleží od vášho životného štýlu

Naše ústa sú plné baktérií. Na zuboch, ďasnách, jazyku a ďalších miestach v našich ústach žijú stovky rôznych druhov drobných baktérií. Niektoré sú užitočné, iné  môžu byť škodlivé, napríklad také, ktoré hrajú úlohu pri vzniku zubného kazu.

Zubný kaz je teda výsledkom určitých mikroorganizmov, ktoré sa živia cukrami z potravinových zvyškov. Na konci tohto potravinového reťazca sa objavujú kyseliny, vplyvom ktorých sa narušuje zubná sklovina a tvorí zubný kaz, ktorý, ak je neliečený a bez kontroly, hrozí vám po čase až trhanie pokazených zubov.

zdroj: ShotPrime Studio/Shutterstokc.com

Ako môžete svojim zubom pomôcť?

Pravidelne si umývajte zuby! Fluoridovaná zubná pasta je proti šíreniu zubného kazu najlepšia. Fluorid je chemický prvok, ktorý môže zabrániť vzniku kazu a jeho postupu. Môže dokonca zvrátiť alebo zastaviť skorý vývoj zubného kazu, pretože zabraňuje strate minerálov v zubnej sklovine a rovnako dobre tiež znižuje schopnosť baktérií produkovať kyselinu.

Zuby si treba ale umývať takouto pastou pravidelne, ideálne vždy po jedle, minimálne dvakrát do dňa. Efekt dokonalej ochrany zubov a ich krásneho lesku docielite aj správnymi pohybmi zubnej kefky alebo nite. 

Absencia čistenia medzizubných priestorov je častým problémom, ktorý sa tiež môže skončiť tak, že vášmu dokonalému úsmevu pomôže už len kvalitná zubná náhrada.

Sledujte svoju stravu

Pri prevencii zubného kazu je veľmi dôležitá aj vaša strava. Zakaždým, keď jeme alebo pijeme čokoľvek, čo obsahuje cukry alebo škroby, baktérie v ústach používajú tieto zložky na svoje fungovanie a rast, čo ohrozuje našu ústnu hygienu. Kyseliny začnú pohlcovať zubnú sklovinu a zvyšuje sa rýchlosť tvorby kazu. 

Naše sliny ale môžu v boji proti tomuto útoku kyselinou pomôcť. Pokiaľ ale jeme po celý deň často – najmä jedlá a nápoje, ktoré obsahujú cukry a škroby, vedie to k pravidelnej strate minerálov a vzniku zubného kazu. Tak na to pri každom súste alebo dúšku lahodnej zelenej kávy myslite, pretože cesta k prirodzenej kráse nie je vždy jednoduchá a bezstarostná. 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here