Slovenský dizajnér Jozef Kabaň, končí v koncerne Volskwagen. Bol to práve on, ktorý dal modernú a veľmi výraznú tvár aktuálnym vozom značky Škoda. Odchádza tak po 9 rokoch na miesto šéfdizajnéra automobilky BMW.

Jozef Kabaň bude náhradou za Karima Habiba, ktorý koncom minulého roka podal výpoveď.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Jozef Kabaň bol spojený s koncernom Volskwagen. Bol šéfdizajnérom exteriéru u Audi, jeho dielom je predchádzajúci model generácie Audi Q 5. Čerešničkou na torte v jeho profesíjnom životopise je Bugatti Veyron, navrhol dizajn celého exteriéru s výnimkou kolies. Jeho autorstvo sa prípísalo aj k Volkswagen Lupo a Seat Arosa.

Kabaň, prišiel do automobilového závodu v Mladej Boleslavy v roku 2008. Starým Škodovkám dal novú výraznú tvár, charakterizovanú čistými líniami vyváženými proporciami.

V pozadí sa šepkalo, že Kabaň mieri vyššie v rámci koncernu Volskwagen po odchode Waltera de Silvu. Špekulovalo sa, že by mohol prevziať funkciu šéfdizajnéra celej skupiny. Po predstavení kontroverzného faceliftu tretej generácie Škody Octavia sa vraj na neho zvýšil tlak aj v rámci značky Škoda a musel novú tvár po minuloročnom prezentovaní výrazne obhajovať. O to jednoduchšie to bolo pre BMW „dostať“ Kabaňa.

Odkrytie 3. generácie Škody Octávie, ktorej dizajn bol považovaný za kontroverzný v porovnaní s predchádzajúcim modelom

„Jozef Kabaň v uplynulých rokoch rozvoja podniku výrazným spôsobom ovplyvnil dizajn a emocionalitu značky. Dizajn celej modelovej palety bol pritom výrazne prepracovaný a dostal nový smer,“ cituje Pelc zo Škoda Auto z oficiálneho vyjadrenia značky pre iDNES.cz

„Model Škoda Yeti, ktorý bude verejnosti predstavený v tomto roku, predstavuje určité zavŕšenie tohto vývojového cyklu. Ďakujeme Jozefovi Kabaňovi za vykonanú prácu a do budúcnosti mu prajeme všetko najlepšie.

Model Škoda Kodiaq

Podľa informácií magazínu Automobilwoche má Kabaň nastúpiť v BMW v druhej polovici tohto roka. V mníchovskej automobilke sa bude zodpovedať Adrianovi van Hooydonkovi, ktorý je šéfom dizajnu celej skupiny BMW, vrátane Mini a Rolls-Royce.

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here