Ostrov známy pod menom Sandy Island by sa údajne mal nachádzať v Korálovom mori medzi Austráliou a Novou Kaledóniou. Jeho tajomstvo trápi mnohých námorníkov aj záhadológov už celé stáročia. Prvá zmienka o tomto ostrove pochádza z roku 1774 kedy ho do mapy zakresli slávny moreplavec a objaviteľ James Cook. Jeho nález potom o storočie neskôr potvrdzuje aj rybárska loď Velocityktorá ostrov taktiež vidí a úradom nahlasuje jeho polohu. Ostrov sa nachádza aj v atlase, ktorý vyšiel krátko po tom v roku 1897 a následne aj v mape britského námorníctva z roku 1908.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Prieskumná loď vyslaná na miesto nič nenašla

Polohu ostrova údajne zaznamenali aj dnešné moderné satelity. Austrálska bádateľka Maria Seton ktorá tvrdí, že ostrov je zaznamenaný aj na Google Earth a ďalších iných mapách, v skutočnosti tam však nič nie je. Na miesto bola teda vyslaná ďalšia prieskumná loď menom RV Southern Surveyor, ktorej posádka uviedla, že na tomto mieste nič nie je a miesto je prádzne. Jednalo sa o omyl, alebo doplávali na zlé miesto?

Skeptické vysvetlenie

Teórií ktoré sa pokúšajú celú záhadu objasniť je hneď niekoľko. Prvá tvrdí o tom, že tento ostrov je výmyslom tvorcu máp, ktorý chcel touto cestou nachytať prípadných zlodejov kopírujúcich jeho mapu. Austrálsky historik Shaun Higgins zasa tvrdí že ostrov je výsledkom omylu. Podľa jeho názoru bol ostrov len zle zaznačený do máp posádkou lode Velocity. Ako by sa však potom dal vysvetliť jeho záznam na Google mapách?

Tajná základňa alebo sa potopil?

Skupina záhadológov zasa tvrdí, že v minulosti sa ostrov na tomto mieste skutočne mohol nachádzať, no potopil sa napríklad z dôvodu zemetrasenia. Mapovanie morského dna v dannej oblasti ukazuje obrovskú hĺbku, čo znemožňuje presné preskúmanie dna. Sandy Island by navyše podľa historických informácií mal mať 24 kilometrov na dĺžku, čo je dosť na to aby sa len tak potopil alebo vyparil. Pravdu by tak mohla mať aj skupina konšpirátorov, ktorí zasa tvrdia že ostrov existuje a slúži ako tajná námorná a letecká základňa, ktorá sa dá 100% utajiť a ukryť. 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here