Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Vedci si v poslednej dobe lámali hlavu nad tým, odkiaľ sa v oceáne zjavil obrovský ostrov vulkanickej horniny, ktorý je 3-krát tak veľký, ako prístav v Sydney alebo 2-krát tak veľký, ako legendárny ostrov Manhattan.

zdroj: dailymail, šípka naznačuje smer pohybu horniny

Masa vulkanickej hornin známa pod názvom pemza je výsledkom výbuchu podmorskej sopky. Výskumníci dlho nevedeli prísť na to, odkiaľ sa takýto obrovský ostrov mohol sformovať. Výsledkom ich pátrania po pôvode 150 kilometrov štvorcových veľkého ostrova bolo zistenie, že malo dôjsť k výbuchu podmorskej sopky vzdialenej 50 kilometrov od súostrovia Tonga. Toto súostrovie sa nachádza v južnej časti Tichého oceánu medzi Novým Zélandom a Havajom.

zdroj: Shannon Lenz, YouTube. Obrovský ostrov plávajúceh horniny odfotografovaný z lode

Geológovia sopku dokázali identifikovať vďaka satelitným záberom zaznamenávajúcim jej výbuch. Pemza je teda dôsledkom výbuchu Vulkánu F, ležiacom neďaleko súostrovia Tonga. Nezvyčajný úkaz sa podarilo objaviť austrálskemu páru, ktorý prechádzal danou oblasťou na svojej lodi ešte v Auguste tohto roku. Pri súčasnej rýchlosti pohybu tejto obrovskej masy, by sa mala pemza dostať k pobrežiu Austrálie niekedy v januári budúceho roka. 

Komentáre