Miniséria “Černobyľ”, ktorej režisérom je Craig Mazin, rozpráva príbeh o najhoršej katastrofe v histórii. 26. apríla 1986 vybuchla sovietska jadrová elektráreň v Pripjati po neúspešnej bezpečnostnej skúške. Následný oheň vypustil do ovzdušia smrteľné množstvo žiarenia.

Zdroj: HBO

Výbuch spôsobil 2 okamžité úmrtia a 31 následných úmrtí na radiačnú chorobu. Presný počet ľudí, ktorí zomreli na zákerné účinky otravy žiarením, však nie je známy. Odhady sa pohybujú od 4 tisíc do 93 tisíc. Následky tejto katastrofy sú však ešte aj v súčasnosti pomerne veľké.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Režisér detailne preskúmal incident a starostlivo obnovil osemdesiate roky minulého storočia aj prostredníctvom áut či tapiet. Niektoré časti seriálu sa však nezakladali na skutočnosti, a boli dotvorené kvôli dramatizácii deja. Napríklad postava Ulany Khomyuk je fiktívnou postavou, v seriáli predstavuje viacerých hrdinských vedcov, ktorí sa snažili pomôcť.

Zdroj: HBO

Nikto však nečakal, že seriál HBO bude mať taký veľký úspech. To sa však zjavne nepáči Rusom, ktorí prišli s tým, že natočia vlastnú verziu tejto katastrofy. Rozhodli sa, že vinníkom bude USA. Ide však len o konšpiračnú teóriu, keďže dôkazy o tom, že americkí agenti boli v čase výbuchu v elektrárni nie sú dodnes doložené.

Komentáre