Maďarsko predstavilo projekt, pomocou ktorého chce vybudovať ekologické mesto za jednu miliardu eur. Krajina chce toto mesto dávať ako príklad pre celý svet. Postavené má byť na hraniciach Slovenska, Maďarska a Rakúska.

Zdroj: Pexels

Nové mesto zatiaľ nemá k dispozícii žiadne vizualizácie ani nič podobné. Podľa prvotných informácií však mesto pokryje až 330 hektárov, ide o plochu približne 500 futbalových ihrísk. Bude plné skleníkov, kde sa celý rok budú pestovať rastliny či liečivé bylinky. Nebude v ňom chýbať ani najväčšia pozemná ekologická rybia farma na svete.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdroj: Dezeen

Maďarský projekt síce nebude mať vlastnú elektráreň, no miestna energetická firma bude do mesta smerovať len elektrinu z obnoviteľných zdrojov a mesto tak bude plne ekologické. Minister poľnohospodárstva István Nagy mesto označil za jednu z najväčších zmien pre poľnohospodárstvo.

Zdroj: Navva

Celé mesto bude tiež uhlíkovo neutrálne, teda nebude zanechávať žiadnu uhlíkovú stopu. To znamená, že sa vláda postará aj o oxid uhličitý, ktoré mesto počas stavby či bežného fungovania vyprodukuje. V meste bude približne tisíc domov a nebudú chýbať ani hotely, obchody, základná škola či škôlka.

Komentáre