Aj keď MDŽ je už dávno za nami, mnoho ľudí aj napriek tomu nevie, že ženám je zasvätených hneď niekoľko ďalších dátumov v kalendári. Ide buď o dni, ktoré oslavujú ženské zdravie, intimitu, sebavedomie alebo práva. Celkovo ich je až 13 a my vám ich v nasledujúcich riadkoch priblížime!

pixabay.com

Aký deň Vás zaskočí najviac?

24. januára 2014 bol vyhlásený Medzinárodný deň ženského športu, korý vznikol s cieľom povzbudiť médiá, aby v televízii vysielali viac športových podujatí pre ženy. Spája sa tiež s podporou feminizácie určitých športových disciplín, rovnako ako s bojom proti diskriminácii žien v športe.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

6. február je Medzinárodným dňom proti mrzačeniu ženských pohlavných orgánov, s ktorým sa ženy a dievčatá stretávajú v niektorých krajinách. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o týchto praktikách, (zošívanie ohanbia, obriezka…), propagovať túto problematiku a snažiť sa ju zo ženského sveta úplne odstrániť.

8. marec je niekde považovaný na Medzinárodný deň žien, inde ho však poznajú pod názvom Medzinárodný deň ženských práv, ktorý oslavuje predovšetkým úspechy žien v spoločnosti, ale tiež znázorňuje aj rovnosť mužských a ženských práv. 

30. marec sa nesie v znamení Svetového dňa endometriózy, teda gynekologického ochorenia, ktorého diagnostika je stále zložitá (jej definitívne potvrdenie trvá v niektorých prípadoch aj 7 rokov) a postihuje 1 z 10 žien.

pixabay.com

Deň bez jedla? 

6. máj je Medzinárodným dňom bez jedla, ktorého cieľom nie je dať ženám najavo, že by mali hladovať! Upriamuje pozornosť na to, že strava je v živote žien kľúčová, a preto by sa nemali naháňať za ideálom čo najštíhlejšej postavy. Jednoducho si uvedomiť riziká, ktoré o sebou prinášajú nezmyselné diéty a hladovanie.

22. máj by mohol byť príležitosťou na oslavu, ktorej by sa potešili nielen ženy, ale aj muži… Je totiž zapísaný ako Európsky deň klitorisu. Zapísaný je od roku 2019 z iniciatívy feministiek, ktorým sa nepáčilo, ako málo je o klitorise písané v učebniciach, a tiež fakt, že nedostatok informácii o ňom brzdí sexuálny vývoj miliónov žien a dievčat vo svete.

28. máj – Svetový deň menštruačnej hygieny/ Medzinárodný deň aktivít pre ženské zdravie. Hygiena ženy je finančne náročná a okrem toho je potrebné, aby aj v tom najchudobnejšom kúte sveta dievčatá vedeli, čo sa s ich telom deje. Rovnako dôležité je aby vedeli ako sa o svoje telo majú počas menštruácie starať. 28. máj má odbúrať tabu a priniesť osvetu tým, ktoré sa za svoju ženskosť hanbia.

6. jún, označený je ako Svetový deň minisukne, má symbolizovať emancipáciu a slobodu žien, podporiť ich v tom, aby sa obliekali tak, ako uznajú za vhodné. Minisukňa je tiež považovaná za symbol boja proti utláčaniu žien.

pixabay.com

V auguste a októbri sa ženy snažia prelomiť tabu vytvoreného okolo dojčenia a vysvetliť okoliu, že je to krásny proces, ktorý by si ženy mali užívať a ne sa zaň hanbiť.

Menopauza alebo deň dievčat? 

11. október je považovaný za Medzinárodný deň dievčat, 18. október za Svetový deň menopauzy, ktorá sa stala strašiakom žien. Ženy by mali spoločne s menopauzou prijať fakt, že vstupujú do novej etapy svojho života. Mali by odbúrať zo svojej mysle nepríjemné pocity a myšlienky, ktoré toto obdobie sprevádzajú.

Od roku 1999 sa 25. novembra oslavuje Medzinárodný deň ukončenia násilia páchaného na ženách. Upriamuje pozornosť na pomoc obetiam fyzického, psychického, sexuálneho násilia, obťažovania, aj na úplné eliminovanie týchto násilných činov zo sveta.

Len pár dní pred Vianocami, a to 21.decembra je v kalendári zapísaný Svetový deň orgazmov. Ten predstavuje kampaň sexu a vzdelávaniu o ňom. Tento deň otvorene oslavuje orgazmus a vníma ho ako možnosť na spoznávanie svojho i partnerovho tela a ako nástroj na (vzájomné) fyzické a psychické uvoľnenie.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here