Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Florence Widdicombeová, dievčatko z Londýna, nakúpila v sieti supermarketov Tesco vianočné pozdravy pre svojich spolužiakov. Pozdravy boli uvádzané ako charitatívne, vyrobené v Číne. Počas vypisovania však dievčatko našlo skrytý odkaz, ktorý celú situáciu otočil hore nohami. 

Keď Florence otvorila vianočný pozdrav, ostala šokovaná. Pozdrav už vypísaný bol, no nebolo to žiadne vianočné prianie. „Sme zahraniční väzni vo väznici Šanghaj Čching-pchu v Číne. Sme nútení pracovať proti svojej vôli. Prosím, pomôžte nám o tom informovať organizácie na ochranu ľudských práv,“ stálo v odkaze, ktorý bol napísaný veľkými písmenami. List zároveň žiadal čitateľa, aby kontaktoval britského novinára Petera Humpreyho, ktorý tam bol sám kedysi väzňom.

SITA/Dominic Lipinski/PA via AP

Florence spolu s rodičmi boli z odkazu mierne šokovaní. Zo začiatku si dokonca mysleli, že si niekto robí len srandu. Neopustilo ich však pokušenie, odovzdať list Peterovi Humphreymu. „Keď sme sa nad tým zamysleli, došlo nám, že môže ísť o pomerne vážnu vec. Bol som veľmi šokovaný, ale tiež som cítil zodpovednosť to odovzdať Peterovi Humphreymu, ako ma autor požiadal,“ vyjadril sa k vzniknutej situácii otec malej Florence. 

Želanie bolo nakoniec splnené a prianie bolo odovzdané Humpherymu, ktorý potvrdil, že k tomu boli naozaj nútení. Humphrey potom napísal článok pre nedeľník Sunday Times. „Bol som v rokoch 2013-2015 dva roky väzňom v Šanghaji, posledných deväť mesiacov som bol v rovnakom väzení a celách, z ktorých pochádza odkaz,“ dodal tiež, že bol zatknutý na základe vymyslených obvinení. „Napísali to niektorí moji spoluväzni, ktorí si tam stále odpykávajú trest. Som si celkom istý, že to bolo napísané ako kolektívny odkaz. Je jasné, že tie veľké písmená sú rukopisom jednej ruky a myslím, že viem, kto to napísal, ale nikdy by som to nepovedal.”

SITA/Dominic Lipinski/PA via AP

Spoločnosť Tesco sa vyjadrila, že by nikdy nepredávali výrobky, ktoré sú výsledkom nútenej väzenskej práce a sú označované za charitatívne. Okamžite ukončili odber prianí od firmy Zheijiang Yunguang Printing, ktorá väzňov využíva proti ich vôli. 

Komentáre