Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Jedným z dôvodov, prečo by sa deti mali viac hrávať vonku je, že majú možnosť objavovať veci okolo seba a veľa sa tým naučiť. V Číne sa nedávno jednému 10-ročnému chlapcovi podaril doslova nečakaný objav – pri hraní sa vonku so svojou mamou v meste Heyuan objavil miesto, na ktorom bolo „veľa vyhodených vlašských orechov.“ Neboli to však orechy, čo chlapec objavil…

unilad.co.uk

Keď podišiel bližšie, už sa mu predmety nepodobali na orechy, boli väčšie. „Najskôr som si myslel, že je to cementová guľa. Neskôr som poprosil mamu, aby sa na to pozrela tiež a napadlo mi, že to vyzerá ako škrupina dinosaurieho vajca. Tieto znalosti som sa naučil v knihách a v škole, videl som to v múzeách. Rôzne druhy dinosaurích vajec majú rozličné tvary,“ hovorí malý objaviteľ. Jeho mama Li Xiaofang pre médiá povedala, že jej syn je tretiakom na základnej škole a vo voľnom čase rád číta knihy o dinosauroch. Na východnom brehu mosta Dongjiang, kde sa malý Zhang Yangzhe hral, naozaj neboli ani orechy ani cementové gule, ale dinosaurie vajcia staré 65 miliónov rokov. Priemer jedného vajca je približne 8 až 9 centimetrov. 

unilad.co.uk

Podľa chlapcovej matky škola pravidelne vzdeláva študentov o dinosauroch a učí ich, že ak v prírode nájdu vajcia dinosaura, majú privolať rodičov alebo políciu a odovzdať vzácny nález štátu. V tejto oblasti je takéto vzdelávanie detí na školách bežné, pretože Heyuan City bolo označené za „rodné mesto dinosaura v Číne,“ a tak je veľká pravdepodobnosť, že podobných vajec sa v tejto oblasti skrýva ešte veľa.

unilad.co.uk

Chlapcova mama zavolala policajtov, ktorí spoločne s archeológmi z múzea potvrdili, že ide o fosílie dinosaurích vajec. Tie boli prevezené do Heyuan Dinosaur Museum, kde budú podrobené výskumu – vedci chcú vajcia očistiť a opraviť, no tiež plánujú zistiť, o aký konkrétny druh dinosaura ide.

Komentáre