Národná kultúrna pamiatka v Novej Sedlici je už roky v zlom stavebno-technickom stave. Snahy o jej zrekonštruovanie a zriadenie stálej expozície televíznych večerníčkov začala RTVS rozvíjať po nástupe súčasného generálneho riaditeľa Jaroslava Rezníka.

Táto chalúpka je jednou z posledných objektov ľudovej architektúry tohto druhu na území Prešovského kraja. Keďže stála na pozemku s nevysporiadanými vlastníckymi vzťahmi, RTVS koncom minulého roka kúpila od obce najskôr pozemok, kam domček premiestni a následne aj predmetnú nehnuteľnosť.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdroj: RTVS

Domček, ktorý je takmer vernou kópiou chalúpky z legendárnej večerníčkovej znelky, v priebehu budúceho roka kompletne zrekonštruujú pod dozorom Krajského pamiatkového úradu v Prešove. Vymení sa strecha, tiež poškodené drevené hranoly, stropný krov, okenice a okná, dvere, drevené podlahy, vymuruje sa komín a nanovo zvonku i zvnútra omietne. Vo vynovenom domčeku zriadi RTVS stálu expozíciu depozitára detských programov.

Zdroj: RTVS

„Zvučka Večerníčka je najdlhšie vysielanou zvučkou v Slovenskej republike vôbec. Odrastá na nej už tretia generácia divákov RTVS. Keď sme sa pred takmer dvomi rokmi dozvedeli, že predmetný domček je v dezolátnom stave, považovali sme za povinnosť zachrániť ho. Verím, že o nejaký čas v ňom otvoríme expozíciu televíznej rozprávky a podporíme tak cestovný a turistický ruch v tomto krásnom kúte Slovenska.”, poznamenal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here