Britským vedcom sa podarilo predstaviť svetu nový návrh fľašiek na nápoje. Tá už nie je plastová a v prírode sa dokáže rozložiť behom 3 týždňov.

Tento úplne nový druh fľašiek nesie názov „The Choose Water bottle“ a jej hlavným vynálezcom je James Longcroft, ktorého hlavným cieľom bolo úplne eliminovať jednorazové plasty a eliminovať tak plastový odpad vo svetových oceánoch.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: Evening Standard

Vonkajšia povrchová úprava fliaš je vyrobená z recyklovaného papiera. Na druhej strane vnútorná strana fľaše je vyrobená zo špeciálneho vodotesného kompozitného materiálu, ktorý Longcroft osobne vynašiel. Všetky jednotlivé časti fľaše sú navrhnuté tak, aby sa v prírode pri kontake so zemou alebo s vodou dokázali rozložiť za 3 týždne.

Zauimavosťou týchto fliaš je aj fakt, že špeciálne materiály, z ktorých sú vyrobené neublížia zvieratám a morských živočíchom ani po ich konzumácii. Jediným drobným problémom môžu byť vrchnáky, ktorých rozklad v prírode trvá zhruba do 1 roka. V porovnaní s klasickými plastmi, ktoré sa v prírode rozkladajú niekoľko stoviek rokov, sú tieto fľaše obrovským krokom vpred.

zdroj: Evening Standard

James Lonfcroft si svoje fľaše už nechal aj patentovať, no stále ešte čaká na oficiálne potvrdenie. Podľa jeho slov by sa mali do obchodov dostať najneskôr do konca tohto roka.

Komentáre