Aj v dnešnej modernej dobe sa stáva, že z času an čas sa ľudstvo na planéte podarí objaviť doposiaľ neobjavený prírodný úkaz. Pred nedávnom sa niečo takéto stalo aj v Kanade, keď sa v Britskej Kolumbii podarilo nečakane objaviť jednu z najväčších jaskýň na ich území.

Jaskyňa sa nachádza v národnom parku Well Gray Provincial Park a pred našimi očami zostávala ukrytá vďaka snehovej pokrývke. Sneh a ľad sa však pred nedávnom roztopili a tak odhalili vstup do jaskyne.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Táto jaskyňa je obrovským a dôležitým objavom,“ uviedla geologička Catherine Hickson, ktorá už vnútro jaskyne skúma spoločne so svojim tímom.

Hlavnou bránou do jaskyne tvorí diera o rozmeroch približne 100 x 60 metrov a zhruba po 80 metroch prudkého klesania sa dno jaskyne stratí v hustej tme. Do jaskyne taktiež aj vteká potok, ktorý z podzemia vyviera asi o 2 kilometre ďalej.

Vďaka svojmu vzhľadu si jaskyňa vyslúžila názov Sarlaac pit, ktorý odkazuje na úspešné filmy Hviezdnych vojen. Novoobjavený obor by sa teda po dôkladnom preskúmaní mohol stať najväčšou jaskyňou Kanady.  

Komentáre