Naša planéta ľudským pričinením každoročne prichádza o milióny kilometrov štvorcových lesov. To okrem závažného porušenia ekosystému znamená, že množstvo zvierat zostáva po výrube stromov bez domova a sú nútené nájsť si domov v prostredí, ktoré pre ne nie je prirodzené. Úlohou ľudstva stále zostáva postupne „vrátiť“ planétu do pôvodného stavu, respektíve sa k tomu aspoň priblížiť. K iniciatíve ľudí z celého sveta bojujúcich za čistejšiu Zem a snažiacich sa obnoviť zúboženú prírodu, sa pridali aj Brazílčania Sebastião a Lélia Salgado, ktorí urobili naozaj nádherné gesto pre lesy vo svojom okolí a v nich žijúce zvieratá. A to už pred dvadsiatimi rokmi! 

Zdroj: facebook.com/sebastiaosalgadophotography

V roku 1994 sa brazílsky fotožurnalista Sebastião vrátil domov z východnej Afriky, kde dokumentoval hrôzy genocídy Rwandy. Po traumatických momentoch, ktoré tam prežil, chcel nájsť pokoj v lese, ktorý sa nachádzal v oblasti Minas Gerais v Brazílii. Čo ho však nemilo prekvapilo bol fakt, že počas jeho neprítomnosti bol les z veľkej časti zničený, a prenádherné stromy sa zmenili na prašnú pustatinu, v ktorej viac neexistovali rieky či život divokých zvierat. To Sebastiãa naozaj zarmútilo a vďaka nápadu svojej manželky Léily sa spoločnými silami začali snažiť o jeho znovuvybudovanie. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdroj: instagram.com/p/Bt3xTVBAmAE/

Rozhodli sa v tejto oblasti vlastnoručne vysádzať mladé stromy. Prvý z nich bol do zeme zasadený v roku 1998. Manželský pár vysádzal stromy vo svojom voľnom čase, cez deň i v noci. Časom zistili, že dvaja nezvládnu vysadiť toľko stromov, aby nimi pokryli celé územie lesa, tak si najali 24 ľudí, ktorí pracovali cez deň i v noci – sadili nové stromy, polievali ich, zbavovali sa nežiaducej buriny a dbali na to, aby zalesnili čo najväčšiu časť územia. Sebastião odvtedy vytvoril organizáciu, ktorá napomáha financovaniu tohto skvelého nápadu.

Zdroj: pixabay.com

Jej hlavným cieľom je aj naďalej obnovovať ekosystém tejto oblasti. Vzniknutá organizácia s názvom Instituto Terra má tiež vzdelávaciu kampaň, do ktorej sú zapojení školáci, učitelia, poľnohospodári a miestni úradníci. Tvrdá práca sa vyplatila – tropické stromy, pôvodom z regiónu, sa rýchlo uchytili aj napriek tomu, že túto oblasť niekoľko desaťročí ničil proces odlesňovania. Vďaka snahe jedného manželského páru a pôvodných 24 zamestnancov sa dnes namiesto vyprahnutej pustatiny na tomto mieste nachádza krásny a rozľahlý tropický les. Okrem pastvy pre oči tiež prispel k obnoveniu kompletného ekosystému, opäť sa sem vrátili zvieratá, obnovila sa mikroklíma a riečny tok. Zvýšilo sa množstvo zrážok a vlhkosti vzduchu a zjednodušene – les sa po rokoch podarilo obnoviť, čo sú pre planétu Zem naozaj skvelé správy! 

Komentáre