Výrobcovia elektrických a hybridných automobilov budú po novom musieť do svojich vozidiel predaných do Európy a USA, pridať špeciálny zvukový systém, vďaka ktorému budú chodci počuť prichádzajúce vozidlo.

Jazdiť na elektromobile má mnoho benefitov, no z pohľadu chodcov aj jednu zásadnú nevýhodu a bezpečnostné riziko. Motory pri takýchto vozidlách sú až príliš tiché. Z tohto dôvodu prichádzajú pre Európu a Spojené štáty nové nariadenia, ma základe ktorých budú odteraz musieť všetky elektromobily vydávať zvuk aj pri rýchlostiach nižších ako 30 km/h.

View this post on Instagram

My Performance Model 3 is up @coloradodetail ! Here's a quick look at the undercarriage of a Model 3! #tesla #teslamotors #teslamodel3 #elonmusk

A post shared by Erik Strait (@erikstrait) on

Reproduktor si môžeme všimnúť pri ľavom kolese.

Aký zvuk má vozidlo vydávať nie je presne špecifikované, jedinou podmienkou je, že so stúpajúcou rýchlosťou sa má intenzita vydávaného zvuku zvyšovať.

Novému pravidlu sa nevyhla ani automobilka Tesla, ktorá pridala do nového Modelu 3 špeciálny reproduktor. Zvuk, ktorý automobilka vytvorila sa stal okamžite aj terčom mnohých posmechov. Niektorí ho označujú ako zvuk prichádzajúceho metra, iný zasa ako UFO.

Cúvanie

 

 

Komentáre