Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Poliakom a Angličanom sa úspešne podarilo navrátiť do Poľska 8-tisíc zlatých tehál. Presun zlata z Londýna do Varšavy prebiehal pod najväčším utajením a zapojených bolo množstvo lietadiel, helikoptér, špeciálne obrnených transportérov a špecializovaných policajných jednotiek.

Prevoz zlata zahŕňal celkovo osem prísne tajných nočných letov z Londýna do Varšavy, počas ktorých sa úspešne podarilo transportovať 100 ton zlata. To bolo následne rozdistribuované a ukryté v rôznych poľských mestách a inštitúciách. Celková hodnota zlata presahuje €4,5 miliardy. 

Poľské štátne hmotné rezervy boli ukryté v Bank of England desiatky rokov. Zlato bolo odvezené z Poľska a ukryté v Anglicku ešte počas druhej svetovej vojny z dôvodu ochrany pred nacistickými vojskami. Poľská vláda sa rozhodla zlato vrátiť do krajiny z dôvodu posilnenia ekonomickej stability krajiny.

Transportom zlata bola poverené medzinárodná bezpečnostná a transportná agentúra G4S International Logistic, ktorá celý presun opísala aj ako najväčší presun zlata medzi bankami v histórii. Celý transport podliehal prísnym bezpečnostným opatreniam. Napríklad pri prevoze z Bank of England bolo zlato doprevádzané policajnou eskortou a zo vzduchu chránené policajným vrtuľníkom.

Komentáre