Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Po rokoch bývania v byte v Compiègne, severne od Paríža, si postaršia majiteľka všimla, že dielo, ktoré jej viselo medzi kuchyňou a obývačkou, nie je len také obyčajné dielo. Maľbu nedávno nahlásila miestnej aukčnej sieni Acteon. Tá ho odovzdala na posúdenie špecialistom zo skupiny Turquino, podľa ktorej ide o skvele zachovalé Cimabueovo dielo. Odborníci obraz skúmali pomocou infračerveného svetla a odhalili, že ide skutočne o Cimabuovo dielo. „O autorstvo nemôže byť sporu, lebo je zjavné, pri porovnaní s jeho ďalšími známymi obrazmi, že to bola rovnaká ruka,“ povedal znalec Eric Turquino.   

bbc.co.uk

Rodina si však doteraz myslela, že ide o obyčajnú maľbu. Avšak cenové ohodnotenie diela sa odhaduje na 4-6 miliónov eur. Aukcia diela sa uskutoční v mestečku Senlis 27. októbra.

Obraz je namaľovaný vaječnými farbami na topoľovej doske a je na ňom zachytený Ježiš v obklopení „vysmievajúcich sa“ a „mrzutých“ mužov. Pravdepodobne ide o súčasť osemdielnej série z roku 1280, v ktorej Cimabue na maľbách podobného formátu stvárnil výjavy z Kristovho umučenia. Doteraz sa vedelo iba o dvoch kusoch z tejto série, pričom jeden je v múzeu Frick Collection v New Yorku a druhý v londýnskej Národnej galérii. 

Dielo v londýnskej galérií sa našlo podobne, ako najnovšie nájdený obraz. Dielo bolo storočia stratené,  našiel ho až jeden britský aristokrat, keď v anglickom grófstve Suffolk vypratával sídlo, ktoré mu zanechali predkovia.

Komentáre