Niet pochýb o tom, že Fínsko je doslova metalová veľmoc. Dokazujú to aj kapely ako Apolacyptica alebo Nightwish. Fíni však tento hudobný žáner milujú natoľko, že si začali túto hudbu vychutnávať aj na omši. Svoj sen si takto splnil jedne luteránsky kňaz Haka Kekӓlӓinen, ktorý začal viesť svoje bohoslužby za doprovodu metalovej muziky po celom Fínsku.

zdroj: rt.com

„Nemá to nič spoločné so Satanizmom. Robíme to kvôli Bohu a pre Boha. Po každej omši, keď sa vonku stretnem s ľuďmi, hovoria mi, že im takáto hudba robí dobre a sú po mojej omši plní radosti. Boh metalovú hudbu miluje,“ hovorí 55-ročný kňaz. On sám je vraj metalovým fanúšikom od roku 1970, čo je vidno aj keď ho stretnete bez rúcha. Dlhé tmavé vlasy pod ramená, brada a čierna koženková bunda. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Omše sa tak stali populárne a kostoly sa naplnili. Premiéra takejto omše sa odohrala ešte pred 12 rokmi v Helsinkách, v miestnom kostole Temppeliaukio. Na túto omšu dorazilo hneď 1300 ľudí a dokonca sa všetci ani do kostola nezmestili. Návštevnosť kostola sa prudko zvýšila a vekový rámec je tak povediac od 2 rokov až po 87 rokov. Na bohoslužby chodia ľudia, ktorí metal bežne nepočúvajú, ale aj ľudia, ktorí zasa predtým do kostola nechodili.

zdroj: gettyimages.co.uk
„Metalové omše sú úplne rovnaké, ako tie klasické, jediným rozdielom je, že piesne sú odohraté v metalovej verzii,“ vysvetľuje miestny kňaz. Metalová kapela, ktorá sprevádza omše dokonca vydala už aj album s týmito kostolnými piesňami. 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here