Sériu fotografií vytvoril umelec digitálnych médií a vývojár softvéru Øyvind Kolås. Svojím projektom poukazuje na skutočnosť, že farebné čiary na čiernobielych fotografiách podnecujú  mozog, aby „vyplnil medzery“, pričom naráža na farebné línie, aby predpovedal, ako by mal vyzerať zvyšok obrázka. Kolås nazýva svoj experiment „farebná ilúzia asimilácie mriežky“. Ide pri tom len o jednoduchý experiment, v rámci ktorého je farebná mriežka položená na fotografii v odtieňoch sivej.

Zdroj: boredpanda.com

„Farebná mriežka umiestnená nad čiernobiely obrázok spôsobí, že vytvorené bunky mriežky vníma ľudské oko ako farebné.”, vysvetľuje Kolås. Náš mozog vníma farbu mriežky a pre uľahčenie vnímania si farbu doplní aj do vnútra mriežky. Pri dôkladnejšom prezeraní však mozog „pochopí“, že tu vizuálne niečo nesedí.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdroj: boredpanda.com

Požadovaný účinok nemajú iba mriežky tvorené čiarami, aj keď sa zdá, že práve tie majú pre väčšinu ľudí najväčší účinok. Bodky a čiary tiež pracujú na vytvorení ilúzie podobným spôsobom, pričom však spomínané čiary pracujú najlepšie, aby vytvorili dokonalú optickú ilúziu.

Zdroj: boredpanda.com

Ilúzia bola použitá aj vo videu, ktoré si môžete pozrieť nižšie.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here