Skupina ľudí, ktorá je oficiálne označovaná ako MIAO, je jedna z 55-tich oficiálne uznávaných čínskych národnostných menšín. Avšak skôr ako o národnostnej menšine, je to skupina ľudí, ktorí žijú rovnakým životným štýlom. Táto národnostná menšina obýva vysokohorské pásma v oblastiach od Kuej-čou, cez Chu-nan, Jün-nan, Kuang-tung až po Chu-pej.

Okrem poznatkov v liečiteľstve a lásky k horám, týchto ľudí spája aj po generáciách dedená schopnosť šplhať po strmých skalných stenách. V minulosti táto skupina ľudí uznávala aj tradíciu pochovávať svojich zosnulých do malých jaskýň, ktoré sa nachádzajú vysoko na skalných stenách. Dnes však sa už táto tradícia neudržuje, ale šplhania je stále neoddeliteľnou súčasťou ich kultúry. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Kladiete si aj vy otázku, či šplhajú len tak pre zábavu? Odpoveď je nie! Vysoko na strmých skalných stenách, ktoré sú vysoké niekoľko stoviek metrov, sa totižto nachádzajú liečivé byliny, ktoré nerastú nikde inde na svete. Miaovia tieto byliny zbierajú a za ich pomoci liečia ostatných ľudí. Pri svojom výstupe nepoužívajú žiadne laná ani istiace prostriedky. Celý nebezpečný výstup rovnako ako aj vedomosti o bylinách sú tradované z generácie na generáciu a tvoria tak neoddeliteľnú súčasť ich kultúry.

V minulosti boli tieto vedomosti šírené len medzi mužmi, no dnes sa to už tak nie je. Prvou a zároveň jedinou ženou je Luo Dengping, ktorú všetkému naučil jej otec s bohatými 30-ročnými skúsenosťami.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here