Milióny rokov dozadu, našu planétu zasiahla “Doba ľadová”. Planéta Zem doslova zamrzla. Roky sa neprišlo na dôvod tohto prírodného úkazu. Vedci z Chicaga sa do toho ponorili a prišli s najnovšou vedeckou hypotézou, ako tento jav objasniť.

milujemcestovanie.sk

„Zvyčajne na Zem každoročne dopadne asi 40 000 ton mimozemského materiálu. Predstavte si, že toto číslo narastie tisícnásobne alebo dokonca desaťtisícnásobne,“ hovorí Philipp Heck z Univerzity v Chicagu. Presne toto nastalo, keď sa medzi  Marsom a Jupiterom rozpadol asteroid široký 150 kilometrov, čím sa v zemskej atmosfére objavilo viac prachu, než bolo obvyklé. Tento prach bránil slnečnému žiareniu preniknúť na planétu Zem po dobu dvoch miliónov rokov.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Asi sa pýtate, ako nato prišli?

Vedci najskôr začali analyzovať a lokalizovať pozostatky prachu, ktorý sa nachádzal na kameňoch hlboko v mori. Následne použili kyselinu, aby ich rozožrala, vďaka čomu z kameňov získali čistý vesmírny materiál. Táto analýza potvrdila, že prach z kameňov obsahoval materiál z vesmírnych asteroidov. 

„Veľké množstvo prachu v atmosfére pomáha objasniť vznik doby ľadovej. Odfiltrovaním slnečného žiarenia došlo ku globálnemu ochladeniu,“ vysvetlil Birger Schmitz zo švédskej univerzity. Ochladenie vyvolalo „explóziu nových druhov“ zvierat či rastlín.

Philipp Heck sa taktiež vyjadril, že keby zmena podnebia prebehla rýchlejšie, pravdepodobne by to malo omnoho katastrofálnejšie následky. „V prípade tejto globálnej zmeny hovoríme o zmene, ktorá prebehla vo veľkom časovom intervale, teda v priebehu dvoch miliónov rokov. Tieto klimatické zmeny sú úplne odlišné od tých dnešných,“ dodal.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here