Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Viedeň obhájila minuloročné víťazstvo a opäť sa stala mestom s celosvetovo najvyššou kvalitou života. Rebríček miest každoročne vypracúva britská spoločnosť Economist Intelligence Unit (EIU). V indexe EIU, ktorý porovnáva 140 miest podľa 30 faktorov rozdelených do piatich kategórií – stabilita, zdravotníctvo, kultúra a životné prostredie, vzdelávanie a infraštruktúra – dosahuje Viedeň 99,1 zo 100, čím sa dostala tesne pred Melbourne.

Zdroj: pixabay

Prvej desiatke dominujú austrálske, kanadské a japonské mestá. Vyššia miera kriminality a infraštruktúra ťahajú niektoré väčšie mestá ako Londýn, New York či Paríž nižšie, a to napriek ich kultúrnym a kulinárskym atrakciám.

Celkovo sa podľa odhadov EIU stalo obývateľnejších 27 miest, zatiaľ čo v 15 sa ich skóre znížilo. Najväčšie zlepšenie prišlo v hlavnom meste Portorika v San Juane, ktorý vzrástol o 20 miest na 69. miesto, ale kvôli devastácii hurikánmi Irma a Maria v roku 2017 bolo potrebných veľa investícií do mesta. 

Sydney stúplo oproti minulému roku o dve miesta vďaka zlepšeniu skóre životného prostredia. Austrálske mesto pracuje na boji proti dopadom zmeny podnebia, ktorý je obsiahnutý v projekte „Trvalo udržateľné Sydney 2030“.  

Najobľúbenejšie mestá sveta 2019

  1. Viedeň, Rakúsko
  2. Melbourne, Austrália
  3. Sydney, Austrália
  4. Osaka, Japonsko
  5. Calgary, Kanada
  6. Vancouver, Kanada
  7. Toronto, Kanada
  8. Tokio, Japonsko
  9. Kodaň, Dánsko
  10. Adelaide, Austrália

Komentáre