Čo sa týka potravín, svet trápia dva dôležité problémy, ktorým by sa mala venovať zvýšená pozornosť: prvým je chudoba a hlad s ňou súvisiaci, druhým je enormné plytvanie potravinami. Kanadský obchod Feed It For­ward sa stáva riešením pre oba prípady. Jeho hlavnou myšlienkou je predaj potravín, ktoré sa nestihli včas predať v bežných supermarketoch a hoci im nič nie je, kvôli predpisom by boli inak zlikvidované a vyhodené do smetí. Krásne na tomto projekte tiež je, že za nákup tu človek môže nechať iba toľko peňazí, koľko si môže naozaj dovoliť minúť.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Ilustračné foto

Obchod Feed It For­ward fungujúci v Toronte môžu navštíviť hladní bezdomovci a sociálne slabší obyvatelia ale tiež je určený aj zákazníkom platiacim v plnej sume, ktorí chcú podporiť túto myšlienku. Človek si môže potraviny zobrať aj bez platenia, no aby nedochádzalo k zneužívaniu tohto typu predaja, odísť bez zaplatenia môže iba s jedným jedlom denne. Stáva sa však, že ľudia platiaci za tovar v plnej výške často dobrovoľne zaplatia viac ako by mali – podporia tým plynulé fungovanie obchodu.

Ilustračné foto

Tovar sem pravidelne darujú bežné supermarkety, ktorým ho už normy nedovoľujú predávať. Pravidlá sú niekedy šialené a nútia predajcov vyhadzovať na skládky jedlo, ktorému nič nie je. A práve proti plytvaniu sa tento projekt, za ktorým stojí Jag­ger Gor­don, rozhodol bojovať. Za jeho vznikom bolo zistenie, koľko jedla sa na svete pravidelne len tak vyhadzuje do kontajnerov aj napriek tomu, že sa ešte dá plnohodnotne použiť a môže nakŕmiť tých, ktorí hladujú. Jeho myšlienka je zhmotnená v kamennom obchode, ktorý mení životy ľudí a rieši podstatné problémy, s ktorými sa, bohužiaľ, stretávame celosvetovo. Pevne veríme, že táto myšlienka inšpiruje ďalšie krajiny a postupne sa svet aj vďaka nej stane lepším miestom pre život.

Komentáre