Sloboda zvierat pravidelne prichádza so zaujímavými kampaňami, formou ktorých oboznamuje ľudí o tom, ako kruto sa vo svete zaobchádza so zvieratami a ako tomu môžeme zabrániť, respektíve ako môžeme svojim pričinením pomôcť situáciu zlepšiť. Každoročne sa v predvianočnom období zameriava najmä na veľmi aktuálnu tému, ktorou je chov a zabíjanie kaprov, ktoré končia na sviatočnom stole nejedného z vás.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Kampaň Som kapor. má ľudí oboznámiť s tým, ako prebieha ich chov a čo všetko toto nevinné zviera zažije pred tým, ako si ho odnesiete v igelitke domov a neskôr hodíte na panvicu.

Výlov, nakládka, vykládka, pouličný predaj. Predstavte si, že ste unavení a niekto s vami neustále potriasa, uberá vám vzduchu, núti vás stáť v rade a tlačiť sa. Telo máte boľavé a kožu zodratú. Do toho všetkého máte veľký hlad. Kapry sa v umelých chovoch nekŕmia 2 mesiace pred usmrtením, aby ich mäso bolo chutnejšie. Argumentujúc, že aj tak v tomto období nejedia. Lenže oni by jedli a namiesto pokojného prezimovania, majú obrovský výdaj energie a sú hladné = náchylné na akékoľvek ochorenia,“ znie jedna z častí kampane Som kapor.

Ak ste však naozaj silno presvedčení o tom, že aj napriek tomuto všetkému budete mať na sviatočnom stole kapra, pretože je to jedna z mnohých vianočných tradícií, ktorej sa nemienite vzdať, Sloboda zvierat má pre vás zopár tipov, ktoré môžu pomôcť vášmu kaprovi zmierniť utrpenie pri usmrcovaní:

  1. Daj kapra usmrtiť odborne, tam kde ho kupuješ. Skracuješ tým jeho utrpenie.
  2. Ak sa pasuješ za experta v zabíjaní rýb: papier, noviny a igelitové tašky na prenos si nechaj doma. Prenášaj kapra čo najkratšie a vo zvlhčenej, bavlnenej utierke alebo vo froté uteráku
  3. Nechytaj ho holými rukami, pália ho. Vodu vo vani si nechaj pekne odstáť minimálne na jeden deň

Čo sa týka väčších slovenských obchodných reťazcov, väčšina z nich živé kapry pred Vianocami predávať nebude a sú aj také, ktoré živé ryby nemajú v ponuke vôbec.  Rozhodnutie „kúpiť/nekúpiť“ je teda iba na vás.

Slobode zvierat v mene všetkých vianočných kaprov ďakujeme za iniciatívu, ktorú každoročne vynakladá pre ich záchranu. Možno sa raz aj oni dočkajú Vianoc bez strachu a vo svojom prirodzenom prostredí.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here