Vážny problém rieši michelinská reštaurácia Riff v španielskej Valencii. Po skonzumovaní tunajšieho hubového rizota zomrela 46-ročná žena. Ďalším 18 ľuďom sa urobilo nevoľno, vrátane jej manžela a 12-ročného syna. Polícia reštauráciu uzavrela a nariadila incident prešetriť. Problém pravdepodobne spôsobili huby – malo ísť o smrčka obyčajného, ​​ale toho možno jednoducho zameniť za ušiaka obyčajného, ​​ktorý je jedovatý.

Čo presne spôsobilo smrť ženy, identifikovanej ako Mária Jesús Fernández Calvová, je predmetom vyšetrovania, výsledky odhalí až pitva. Mária však po jedle intenzívne zvracala a mala črevné problémy, až nakoniec v nemocnici zomrela. Postihnutí boli aj ďalší ľudia, ale nikto iný neprejavoval tak závažné problémy.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Žena bola v reštaurácii so svojou rodinou, s ktorou oslavovala narodeniny svojho manžela. Ako on, tak syn tiež utrpeli otravu, avšak prežili.

Podľa miestnej hygieničky Any Barcló ​​úrady už začali kontrolu reštaurácie, zatiaľ ale nič neobvyklé neobjavili. „Po prvej inšpekcii podniku všetko vyzerá v normále,“ uviedla pre španielsky denník Las provincias hygienička. Ďalším krokom podľa nej bude rozbor jednotlivých potravín, ich vzorky boli odoslané do španielského Národného toxikologického inštitútu.

Všetci postihnutí ľudia si v reštaurácii dali hubové rizoto, ktoré malo obsahovať smrčka obyčajného. Ide o gurmánsky veľmi vyhľadávanú špecialitu oceňovanú pre svoju chuť. Je jedlá a rastie aj v Česku. Podobá sa však blízko niekoľkým ďalším hubám, ktoré už také vlastnosti nemajú.

Komentáre