Kapsaicín vám pomôže schudnúť
Okrem toho, že pálivého jedla zjete menej, pôsobí kapsaicín aj na váš metabolizmus a urýchľuje ho, čo znamená, že vaše telo spáli v kratšom čase viac kalórií. Pálivá omáčka pritom žiadne kalórie navyše nepridá. V závislosti na príchuti sa totiž v jednej čajovej lyžičke pálivej omáčky môže vyskytovať od 0 do 6 kalórií.

Zlepší vám trávenie a roztiahne cievy
Ak máte problémy s trávením, zrejme sa ostrým jedlám vyhýbate. A to je škoda. Kapsaicín podporuje vylučovanie žalúdočných štiav, čo vedie k väčšiemu prietoku krvi do žalúdka a jeho efektívnejšej činnosti. Chilli omáčka po konzumácii súčasne dokáže relaxovať naše napäté cievy a tým pomôcť k zníženiu krvného tlaku. Vďaka tomu potom aj krv v cievach preteká ľahšie a tie sú menej náchylné k zápalom a upchávaniu.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

heroldreznickepotreby.cz

Liek na upchatý nos a zmiernenie bolesťi kĺbov
Na to, že pálivá omáčka dokáže veľmi efektívne uvoľniť nos upchatý nádchou, už asi väčšina z vás prišla. Verte tomu alebo nie, čili omáčka pôsobí veľmi pozitívne aj pri bolestiach kĺbov a reumatoidnej artritíde. Dokonca už sa vyrába aj kapsaicinové krémy, ktoré nielenže zmierňujú bolesť, ale majú aj liečivé účinky.

Kapsaicín zabíja rakovinové bunky a zlepšuje náladu
Je dokázané, že vplyvom kapsaicínu prechádzajú rakovinové bunky procesom zvaným apoptóza, čiže riadená bunková smrť. Zjednodušene povedané, kapsaicín prikáže bunkám rakoviny, aby sa samé zabili. Okrem toho konzumácia pálivého jedla zvyšuje vyplavovanie endorfínu čiže hormónu šťastia, vďaka ktorému sa cítite lepšie.

Komentáre