Jednoduchá otázka, na ktorú však budete počuť veľmi veľa typov odpovede je: „Prečo by sme sa mali hýbať alebo športovať celkovo?“ Čo cielim napríklad silovým tréningom, kde začínam a kam smerujem?

Mnoho ľudí vníma čas vo fitku len ako spôsob, ktorým je možné docieliť krajší zadok, väčšie ruky alebo chce zhodiť prebytočné kilečká, poprípade nejaké pribrať. Toto všetko je v poriadku. Estetická stránka veci hrá určite významnú úlohu, avšak chýba mi v tom tá hlavná esencia. Vnímať veci hlbšie, ako len cez obvod našich paží.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Odmalička som bol vedený k športu, a tak športovisko, či už to bola ľadová plocha, zápasnícke tatami, fitko alebo jednoducho beh v prírode, bolo pre mňa miestom, kde neexistovali iné starosti. Pohyb je jednoducho spojením „nás“ s vlastným telom. Tým, že nám pravdepodobne dnešná doba priniesla viac psychického tlaku a stresu ako našim rodičom, je uvedomenie si toho, čo robíme, práve tak dôležité. K čomu sa chcem vlastne týmto úvodom dopracovať je, aby sme si našli čas a venovali sa počas tréningu nielen samotnému dvíhaniu bremien, ale aby sme si uvedomili, prečo tak robíme. Aby sme ponechali koncentráciu na samotný tréning a nenechali sa rozptylovať zbytočnosťami. Aby sme mali stanovený cieľ a jeho naplneniu boli ochotní obetovať čas a snahu, bez ktorých to skrátka nejde. Rozhodnutie je totiž veľmi jednoduché. Buď niečo chcem alebo nechcem. Len zriedka je niečo medzi tým.

Ako to vlastne celé funguje?

Kvalita tréningu (napríklad toho ranného) je určená už dávno predtým, ako vstúpime do fitness centra. Po namáhavom predchádzajúcom dni je večera veľmi dôležitým jedlom dňa. Samozrejme, prispôsobená je práve tomu, čo sledujeme. Či chceme chudnúť, pribrať alebo nám ide o súťažný výkon. Večerou totiž doplníme stratenú energiu, pripravíme sa vďaka nej na kvalitný spánok a predpripravíme telo na nasledujúci deň.

Mala by obsahovať všetky dôležité makroživiny (bielkoviny, tuky, sacharidy). Práve sacharidy hrajú určitú úlohu v tom, že vďaka nim upokojíme celý organizmus a predpripravíme sa na spánok.

Výskumy totiž ukázali (čo sme už aj sami spozorovali), že jedlo dokáže ovplyvniť transmiterové systémy, ktoré ovplyvňujú našu náladu. Jedným z nich je práve serotonín.

Ten je známy ako neurotransmiter dobrej nálady a pohody. Aminokyselina tryptofan je prekurzorom serotonínu, avšak konverzia nenastáva, ak sú v krvi prítomné iné aminokyseliny z vysokobielkovinovej stravy. Príjem sacharidov na večeru však spôsobí práve to, že pankreas začne produkovať inzulín, ktorý zníži hladinu aminokyselín v krvi, a tak môže tryptofan prekročiť krvno-mozgovú bariéru pre konverziu na serotonín. Práve vďaka tejto reakcii máme chuť sadnúť si na gauč a trošku si oddýchnuť, pretože sa cítime pokojne a v bezpečí, pripravení na kvalitný spánok.

Samotný spánok by mohol byť kapitolou sám o sebe. Dobre sa vyspať je rovnako dôležité, ako odmakať poctivý tréning vo fitku. Pred spánkom by sme sa nemali nechať rušiť vedľajšími vplyvmi, ako sú napríklad silný jas monitora, pozeranie sociálnych sietí dlho do noci a podobne. Nič z toho nie je väčšinou také dôležité, aby to na nás nepočkalo do rána.

Spánok je najdôležitejšou zložkou regenerácie. Vďaka nemu si naše telo aj myseľ oddýchnu a môžu tak nasledujúci deň fungovať naplno.

Spánok nám dokonca pomáha aj pri formovaní postavy a udržiava nám štíhlu líniu. Ak je totiž náš hormonálny systém správne nastavený a nie je „rozhodený“ nekvalitným spánkom, hormóny ako inzulín a kortizol pracujú v jemnej rovnováhe a naše telo nás tak nevolá hneď ako vstaneme do chladničky alebo špajze, aby sme si dali rýchlo niečo sladké a väčšinou nezdravé. Nedostatočný spánok totiž destabilizuje náš cukor v krvi.

zdroj: darebee.com

Ďalšou nevýhodou toho, že sa dobre nevyspíme, je nerovnováha medzi ďalšími hormónmi, ktorými sú leptín a ghrelín, ktoré sú zodpovedné práve za pocit nasýtenia a pocit hladu.

Tým to však, žiaľ, ešte stále nekončí. Hormonálne zmeny nastávajú aj v prípade tvorby testosterónu a rastového hormónu, ktoré sú nesmierne dôležité (mimo iného) práve pri tréningovom procese, nadobúdaní svalovej hmoty a znižovaní percenta tuku.

Spánok teda neovplyvňuje len to, koľko energie budeme mať, ale aj chuť do jedla a naše celkové zdravie!

Naplenie našich predsavzatí je často „beh na dlhú trať“ a ich výsledok je ovplyvnený naozaj mnohými premennými. Maličkosti, ako už spomínané správne načasovanie jedla, kvalitný spánok, sústredenie sa na to, čo práve robíme, majú podstatný vplyv na ceste k našim predsavzatiam. Na profesionálnej úrovni rozhodujú všetky tieto „drobnosti“ medzi úspechom a sklamaním.

zdroj: Instagram/ skozerawski

Život je zložený práve z maličkostí. Sústreďme sa teda na to, čo práve robíme a ujasnime si, aké sú naše ciele a čo sme pre ne ochotní urobiť.

Pekné posledné dni prázdnin a veľa kvalitne odmakaných tréningov, priatelia.

Komentáre

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here