Vulkán troch očí (Kelimutu, Indonézia)

Kelimutu predstavuje veľmi unikátny vulkán, na ktorého povrchu vznikli 3 nádherné sopečné jazerá. Jedno od druhého sa líšia nie len rozlohou a objemom, ale hlavne aj farbou vody. Farba každého z jazier sa neustále mení v závislosti od oxidácie, množstva zrážok alebo kvôli podpovrchovým prúdom.

zdroj: stoplusjednicka.cz

Pod povrchom (Yellowstone, USA)

Yellowstonská kaldera je unikátny útvar, ktorý vzniká prepadom sopky alebo výbuchom a odmrštením hmoty do okolia. Meria zhruba 55 x 77 kilometrov. Jej formácia trvala zhruba posledných 2,1 miliónov rokov, počas 3 erupcií miestneho supervulkánu. Naposledy sa táto sopka prebudila k životu pred 630 000 rokmi.
zdroj: stoplusjednicka.cz

Najčiernejšia pláž (Reynisfjara, Island)

Je prirodzené, že sa láva pri kontakte s vodou okamžite prudko ochladí a začne sa droliť na jemné čiastočky, ktoré sa dajú považovať aj za piesok. Presne takýmto spôsobom vznikla aj najslávnejšie islandská čierna pláž Reynisfjara. V jej temných zákutiach sa mimo iného napríklad natáčal aj Rogue One: A Star Wars Story alebo aj niektoré časti z Hry o tróny. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: stoplusjednicka.cz

Panva plná kyseliny (Waimangu, Nový Zéland)

Známe vulkanické údolie Waimangu vzniklo činnosťou sopky Tarawera ešte v roku 1886. V súčasnosti už neaktívna, relatívne pokojná oblasť láka turistov z celého sveta, ktorí sem chodia obdivovať hlavne jazero Frying Pan. Kyslá voda tohto termálneho jazera má teplotu 50 – 60°C a jeho rozloha 3,8 ha ho robí najväčším termálnym prameňom na svete.

zdroj: stoplusjednicka.cz

Rastúci ostrov (Nea Kameni, Grécko)

Ešte pred 180 000 tvorilo dnešné súostrovie Santorini celistvý ostrov s 1 centrálnym vulkánom. Po jeho erupcii však vzniknutú kalderu zaplavilo Egejské more. V jej strede však aj naďalej prebieha vulkanická činnosť, ktorá má za následok rast novej pevniny nazývanej Nea Kameni.

zdroj: stoplusjednicka.cz

 

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here