Ako ukazuje najnovší britský prieskum, viac ako 40% z 2 000 opýtaných trpí úzkosťou. Podľa klinických psychológov miera úzkosti za posledných 5 rokov narástla o 20%, za čo podľa nich môže najmä rýchly životný štýl, nestabilné vzťahy a prehnané pracovné tempo, ktoré však vo väčšine prípadov ľudia nemôžu ovplyvniť. Okrem toho úzkosť respondentom spôsoboval ich výzor, kariéra a starnutie.

Prečo stúpa počet ľudí trpiacich stavmi úzkosti?

Jednou z príčin je digitálny svet, v ktorom žijeme. Technické novinky narúšajú náš prirodzený metabolizmus, odlákavajú našu pozornosť od reality a vyvolávajú závislosť a únavu.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: Pixabay

Ďalším problémom je „Dr. Google, “ ktorý často napácha viac škody ako osohu. Ľudia googlia návody na vzťahové či zdravotné problémy, riadia sa názormi laikov na fórach a rôznych diskusiách, čo ich môže iba zbytočne vystrašiť.

Až tretina respondentov má komplexy zo svojho vzhľadu. V tomto prípade za to najčastejšie môžu filmové či hudobné hviezdy, ktoré (vraj) udávajú trendy a stali sa idealizovanými ikonami. To, že skrývajú svoje neodkonalosti pod skvelými šatami, vrstvami make-upu a retušou je verejným tajomstvom.

Ako s ňou zatočiť?

Existuje viacero spôsobov, ako s úzkosťou bojovať. Niekomu pomôže, keď sa naučí hovoriť nie. Je to tak oslobodzujúce! Nenechať sa využívať a posilniť si sebavedomie zároveň. Alebo skúsiť robiť veci v predstihu a večne ich neodkladať. Vyvetrať si hlavu a na chvíľu zabudnúť na to, čo nás vnútorne skľučuje, zas môže pomôcť prísť na nové riešenia a dodať kreativitu. Veľmi efektívnym riešením je tiež šport a trávenie času s kamarátmi.

zdroj: Pixabay

Nedajte úzkosti šancu na to, aby vás trápila. A hlavne – nikto nie je dokonalý. Dokonalosť je len mýtus, ktorému sa ľudstvo mylne snaží uveriť. Nemajte predsudky, každý jeden z nás je výnimočný v niečom inom.  A hlavne, vnímajte dokonalosť nedokonalého a svet bude krajší.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here