Nachádzame sa na severnom Slovensku. Len 30 kilometrov od Žiliny sa nachádza nenápadná obec Rajecká Lesná, v ktorej to skutočne žije. Ešte len pred pár dňami sme mali možnosť zúčastniť sa na akcii s názvom: „Púť k Najsvätejšej Trojici v Rajeckej Lesnej“, na ktorej sa počas uplynulého víkendu zúčastnilo zhruba 6000 ľudí. Svoju cestu do Frivaldu (názov Frivald pochádza z historického označenia obce Rajecká Lesná) si mimo iných našla aj novozvolená županka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová a poslankyňa NRSR Anna Verešová s rodinou.

Kvôli bezpečnosti všetkých zúčastnených bola v obci zriadená jednosmerná premávka a na celú situáciu a bezpečie dohliadali hliadky Polície Slovenskej republiky, ale aj veľké množstvo miestnych obyvateľov.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: Rajecká Lesná

Púť začala v sobotu v doobedných hodinách privítaním pútnikov a úvodnou sv. omšou. Hlavný bodom sobotňajšieho programu bola slávnostná sv. omša, ktorú celebroval mons. Andrej Imrich, emeritný spišský biskup. Následne sa dav presunul na tradičnú procesiu na známu Kalváriu v Rajeckej Lesnej.

V priebehu soboty odslúžil večernú sv. omšu aj Jozef Lazový (kaplán z Rajeckých Teplíc) a nasledujúci deň aj Milan Holík, farár z Liptovskej Revúcej. Celý víkendový program úspešnej púte zakončila nedeľná sv. omša o 16:00.

Nie len tento víkend, ale počas celého roku

Fakt, že Rajecká Lesná je obcou v ktorej je o program postarané počas celého roku, podtrhuje dlhý zoznam udalostí, na ktorých sa môžete zúčastniť. Ich zoznam nájdete tu. Niektoré z udalostí sa stali už viac-menej tradíciou, ako napríklad “ Fatimská sobota“, ktorú v programe nájdete každú prvú sobotu v mesiaci.

Historická apsida, Slovenský betlehem, kalvária a mnoho ďalšieho

Apsida na námestí je pozostatkom stredovekého Kostola Kráľovnej anjelov, ktorý bol postavený koncom 13. storočia. Práve tu sa až do roku 1886, kedy bol o kúsok vedľa vybudovaný väčší kostol, nachádzala Frivaldská Madona, ktorej sú pripisované mnohé nadprirodzené skutky a zázračné uzdravenia. Apsida je v súčasnosti národnou kultúrnou pamiatkou.

Budova apsidy podstúpila precízne rekonštrukčné a reštaurátorské práce, ktoré odhalili aj mnoho zaujímavostí. Medzi inými aj unikátnu maľbu Krista v takmer životnej veľkosti, pochádzajúcej z obdobia neskoršej renesancie. Okrem iného sa na stenách nachádzajú aj iné dekoratívne maľby z obdobia baroka rovnako ako aj výjavy apoštolov a prorokov. Na stenách sa zachovalo aj niekoľko unikátnych textov, niektoré dokonca v dobovej slovenčine viažuce sa k Turzovcom ako majiteľom rozsiahleho panstva, ktorého centrom bol Lietavský hrad.

Novou dominantou zmodernizovaného námestia je určite areál hlavného kostola, ktorý je veľkým turistickým lákadlom obce. Celá obec prechádza kontinuálnou obnovou a rekonštrukciou. Dôkazom toho je aj novopostavená bytovka, ktorá ponúkne nájomné byty 8 novým rodinám. V okolí bytovky sú dobudované aj 2 multifunkčné ihriská, ktoré sú k dispozícii aj priľahlej základnej škole. V nasledujúcej etape rekonštrukcií prejde modernizáciou aj miestna hasičská zbrojnica a v pláne je aj zateplenie materskej školy. Schválený bol už aj nový územný plán obce.

Za zmienku určite stojí ešte nádherný Slovenský betlehem, ktorý je dielom majstra Jozefa Pekaru z Rajeckých Teplíc. Betlehem nezobrazuje len Kristovo narodenie ale aj jednotlivé dediny a zvyklosti slovenského národa. Celkovo pozostáva z viacej ako 300 drevených figuriek, z ktorých niektoré sú aj v pohybe.

Priamo uprostred tohto majestátneho diela sa nachádza výjav Božieho narodenia začlenená do obce Rajecká Lesná. V jej okolí sú v celom betleheme zastúpené slovenské regióny spoločne s ich zvykmi a jedinečnosťami. Či už Orava, Bratislava, Trenčín, hrad Devín alebo katedrály v Nitre a Košiciach a mnoho ďalšieho. Nad celým umeleckým dielom sa týči majestátny tatranský Kriváň, ktorý je symbolom Slovenska. Doslova každý slovenský návštevník tu nájde kus svojho regiónu.

 

 

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here